یا فا طمه زهرا (س)

السلام علیکم یا اهل البیت النبوه

بررسی حادثه غدیر و مسئله جانشینی امام علی (ع9

 

[Enter Post Title Here]

 

 

                               بسم اللله الرحمن الرحیم

 عنوان مقاله:بررسی حادثه غدیرو مسآله جانیشنی امام علی(ع)

 

 نویسنده: عبدالحکیم اکبری

                                               مقدمه

با توجه به سالروز مبارک غدیر مقاله خودرا در مورد شخصیت حضرت علی(ع)و غدیر و مسایل پیرامون آن به رشته تحریر درآورده تقدیم خواننده گان عزیز می نایم.

غدیر یعنی اکمال دین و اتمام نعمت . غدیریعنی اتمام رسالت . رسالتی که تا ابدیت ادامه دارد غدیر.طلوع خورشید ولایت از افق تاریخ.ریزش باران الطاف رحمانی برگلزار جانهای انسانی

غدیرفروزان شدن مشعل هدایت در کوچه وپس کوچه های تاریخ وغدیر برافراشته شدن پرچم ولایت معصوم در وادی خاک است .موضوع غدیر ازدیر باز مورد نظرپژوهنده گان  تاریخ و

کلام بوده ودر همان سالهای نخست کتابهای فراوان پیرامون آن تآ لیف شده است . متن حدیث غدیر آبشخور اندیشه .روان شده وتا به امروز هزارها کتاب و مقاله دراین عرصه عرضه شده است

ازجمله کتاب گرانسنگ و ارزشمند الغدیر تالیف علامه بزرگوار امینی و کتاب اعقاب الانوار

علامه سید حامد حسین هندی به بحث پیرامون این واقعه پرداخته است

این آثار همواره روشن گری راه آزاداندیشان بوده است . ودر روز غدیر  ابلاغ امامت علی(ع) در میان 124 هزار حاجی .که تعداد روایت کننده گان آن 110 نفرمیرسد .صورت گرفت . از جمله کسانی که به این حادثه مهم و سرنوشت ساز اشاره کرده است چهار نفر از راویان مشهور اهل سنت می باشند:

1-    ابوحریره دوسی متوفی 57تا 59 به نقل ازتاریخ بغداد ص 290 /ج8

2-    ابولیلی انصاری  مقتول در صفین سال 37 هجری به نقل از مناقب خوارزمی ص 35

3-    ابوزینب بن عوف انصاری به نقل اسدالغابه /ص 307/ج 3

4-    ابوفضاله انصاری مقتول در صفین به نقل اسدالغابه ص/307/ج3

                           

  بررسی حادثه غدیر

 

دهمین سال هجرت بود که خداوند این آیه را وحی نمود: اذن الناس بالحج یاتوک (1) مردم به حج دعوت کن تا بسوی تو بیایند 

در میان قبایل اعلان شد که رسول خدا(ص) امسال آهنگ حج کرده است .لذا جمعیت فراوان از سراسر شبه جزیره عربستان به سوی مدینه آمدند  واین تنها حجی بود که پیامبر خدا (ص)

بعد از مهاجرت وفتح مکه تا هنگام وفات شان انجام داد .آن را جحته الوداع نامیدند .رسول خدا (ص) روز شنبه 25 ذیقعده به قصد بر پایی مراسم حج باپای پیاده ازمدینه خارج شدند . درآن زمان بیماری آبله در میان مردم شایع شده بود و باعث شد که خیلی از مردم از شرکت در این سفر باز ماندن . بااین حال 124 هزار نفر ازنقاط دورو نزدیک پیامبر خدا (ٌص) همراهی کردند .

آن حضرت روز پنجم  ذالحجه به همراه مسلمانان وارد مکه معظمه شدند وپس از مراسم حج .مسلمانان با رسول خدا (ص)باز گشتند

در راه  باز گشت پیامبر (ص) وحجاج همراه آن بزرگوار از مراسم حج کاروان ها به غدیرخم

رسیدند. غدیر خم  محلی است در نزدیکی جحفه که کاروان های مدینه ومصر وعراق ویمن ازآن ناحیه جدا میشد . در این هنگام جبرئیل امین ازجانب خداوند فرودآمد واین آیه را نازل نمود:

یا ایهاالرسول بلغ ما انزل الیک من ربک وان لم تفعل فما بلغت رسالته والله یعصمک من الناس(1)

آن حضرت دستور داد که مسلمانان درآن موضع فرودآیند.با اینکه غدیر خم در آن زمان محل توقف کاروان نبود(2)

به فرمان آن حضرت آن دسته از کاروان ها که گذشته بودند برگشتند وآنان که هنوز نرسیده بودند  رسیدند. شدت گرما به حدی بود که مردم قسمتی ازردای خودرا بر سر و قسمتی را زیر پای می انداخت . کاروانیان از توقف ناگهانی پیامبر (ص) دراین منطقه آن هم درآن نیمروز گرم در شگفت شدند وبا خود گفتند : فرمان مهمی از جانب خدا رسیده که پیامبر چنین دستوری داده است. به دستور پیامبر (ص) زیر درخت کهنسالی جای آماده کردند و روی درختان پارچه های به عنوان سایبان گسترانیدندودر زیر سایبان منبری از جهاز شترها فراهم نمودند تاآن حظرت به هنگام ایراد خطبه بر همه مشرف باشد .ودرآن لحظه بود که طنین اذان ظهر سراسر بیابان غدیر فرا گرفت و مردم آماده ادای نماز شدند . پس از اقامه نماز پیامبر (ص)بر فراز منبر ایستادند و امیر مومنان علی (ع) را فرا خواندند ودر سمت راست خود جای دادند .نفس ها در سینه حبس شده و چشم ها بسوی پیامبر (ص)و امیر مومنان (ع)دوخته شده بودند

گویا تمام زمان تاریخ می خواهد در این لحظه ها خلاصه شود

رسول خدا (ص)خطبه را  آغاز کردند و پس حمدوثنای الهی فرمودند:

مرا به درگاه حق تعالی فراخوانده وکم مانده است که دعوت حق را لبیک گویم ودار فانی را وداع کنم وبه سوی جهان آخرت بشتابم من در میان شما دو امانت گرانبها می گذارم و تا وقتی که از آنها اطاعت می کنید هر گز گمراه نمی شوید. پس بیندیشید و مواظب باشید که پس از من با این دوامانت چگونه رفتار می نمایید.

در این هنگا م فردی از میان مردم پرسید یا رسول الله! آن دوامانت گرانبها چیست؟

پیامبر (ص)فرمود: بدانید که آن دوامانت گرانبها کتاب خدا. قرآن و عترت من که اهل بیت من هستند. می باشد این دو از هم جدا نمی شوند تا هر دو نزد حوض کوثر بر من وارد شوند . آنگاه دست علی(ع) را بالا برد به حدی که سفیدی زیر بغل هردو نمایان شد و مردم علی (ع)را دیدند و شناختند  در این هنگام رسول خدا(ص) فرمود:ای مردم ! چه کسی بر مومنین از خود آنها سزاوار تر است . همگان گفتند :خدا ورسولش داناترند.

پیامبر (ص)فرمود:خدا مولای من است و من مولای مومنینم و سزاوارترم برآنها از خوشان

پس هرکس که من مولای اویم . علی مولا و پیشوای او خواهد بود .

این سخن را سه مرتبه باز گفت . به گفته احمد بن حنبل .پیشوای مذهب حنبلی .پیامبر(ٌص) این جمله را چهار بار تکرار کرد(3)

سپس فرمودند: خداوندا دوست بدار علی را دوست دارد و دشمن بدان هر که با علی دشمنی میکند. پروردگارا یاران علی را یاری کن و دشمنان اورا خوار وذلیل گردان .

پس پیامبر عمامه خودرا (سحاب) نام داشت به عنوان تاج افتخار بر سر امیر المومنان علی (ع) بستند و انتهای عمامه را بردوش آن حضرت قرار دادند .و فرمودند:عمامه تاج عرب است.(4)

هنوز مردم پراکنده نشده بودند که وحی الهی فرود آمد و این آیه نازل شد

الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی ور ضیت لکم الاسلام دینا(5)

امروز دین شمارا کامل نمودم ونعمتم را برشما تمام کردم و دین اسلام را برای شما پسندیدم

رسول خدا(ص) فرمود: الله اکبر علی اکمال الدین و اتمام النعمه ورضاالرب برسالتی والولایته لعلی من بعدتی(6) .من کنت مولا فهذا علی مولاه .(7)

رسول خدا فرمود:خدا را سپاس گزارم که دین خودرا کامل کرد و نعمت خودرا به پایان رسانید و از رسالت من وولایت علی پس از من خوشنود شد.

آری پیش از همه ابوبکر و عمر پیش رفتند وبا این کلام علی را تبریک وتهنیت گفتند: بخ بخ لک یا علی اصبحت مولای ومولا کل مومن و مومنه. گوارایت باد ای پسر ابی طالب اکنون مولای من و مولای هر مومنی شده ای .

همچنین پیامبر (ص)دستورداد تا زنان نیز با آن حضرت بیعت کنند و این فرمان را درباره همسران خویش تاکید کردند . بدین منظور به دستور آن حضرت ظرف آبی آوردند  و پرده ای برروی آن زدند به طوری که زنان در آن سوی پرده دیت خودرا در آب قرار میدادند و

امیرمومنان (ع) در سوی دیگر دست خودرا درآب میگذاشت و بدین صورت بیعت زنان هم با آن حضرت انجام گرفت .(8)

و بدین شکل پس از سه روز مراسم باشکوه غدیر پایان پذیرفت و علی  (ع) در حضور انبوه جمعیت مسلمانان که از مراسم حج باز می گشتند به عنوان رهبر و خلیفه  مسلمانا ن بعد از پیامبر (ص)منصوب گشت (9)

بهر حال سخن  بسیار فرصت اندک . داستان غدیر به درازای تاریخ است .چه بسیار انسانها به علت غضب مسئله غدیر و امامت علی در طول تاریخ جان باختندو چه تجاوز ها و تعدی های که به اموال ناموس و جان مردم بعلت پیروی از علی (ع) که صورت نگرفته.تاریخ تکرار خواهد شد ونیز جاهلان غدیر . ظلم وستمهای خود را تکرار خواهند کرد و بر آن جهالت و نادانی خود ادامه خواهند داد تخریب قبور ائمه بقیع وسامرا و .... کشتار شعیان بی گنا در و اکناف عالم از این امور است.

چنانچه پیامبر (ص) در خطبه روز غدیر می فرماید: الان ان اعداء علی هم اهل الشقاق والنفاق والحادون وهم العادون و اخوان الشیاطین.آگاه باشید دشمنان علی اهل تفرقه و نفاق و دشمنی یکدیگر بوده و گفتار ناهنجار آنه از روی غرور وجهل می باشد.

اگرامت اسلامی امامت علی (ع) را پذیرفته بودند دیگر مشکلات فعلی . دامن گیر جهان اسلام نبود. باید تاریخ تاسف خورد که چرا مسلمانان به توصیه های پیامبر (ص)در مورد جانشینی علی (ع) عمل نکرده و به دستورات اکید آن حضرت در ارتباط به مسئله خلافت را نادیده گرفتند وبا این کار خود بزرگترین خیانت را در حق اسلام و مسلمین مرتکب شدند و تا دنیا باقی است این خسران جبران ناپذیر است چون آنها بشریت را از وجود راد مردی محروم کردند که می توانست دنیا را متحول سازد و جهانی غیر از دنیای امروزی برای بشریت ترسیم نماید.

    اوصاف روز غدیر

در  ارتباط به روز غدیر و عظمت این روز احادیث فراوان وارد شده است. روزغدیر از بزرکترین اعیاد مسلمانان است و ائمه معصومین (ع)  این روز بزرگ را ارج می نهادند واین روز را به عنوان :1 روزگشایش 10  2 بزرگترین عید خدا |11 3 روز خوشنودی پروردگار 12

4 روز زبونی شیطان13 5 روز بلندی گرفتن منزلت شایستگان 14 6 روزروشن شدن دلایل خدا 15  7 روز آزمایش بنده گان 16  8روز راندن شیطان 17

   

    اعمال روز عید غدیر

1 روزه داری

            در باره روزه گرفتن درروز عید غدیر تا کید فراوانی شده است : به عنوان نمونه چند روایت را ذکر می کنم

الف- امام صادق (ع) :روزه داشتن در عید غدیر در نزد خداوند با صد سال حج واجب و عمره مقبول برابراست.

ب- حافظ ابو بکر خطیب بغدادی از بزرگان اهل سنت این حدیث آورده است که :هر کس روز غدیر هجده هم ذی الحجه را روزه بگیرد برای او ثواب شصت ماه روزه نوشته می شود 18

2 - افطاری دادن

  امیر مومنان علی (ع)  می فرماید : هرکس مو منی را در روز عید غدیر افطار دهد مثل این است که ده (فئام) را افطاری داده است. شخصی پرسید فئام چیست ؟ حضرت فرمود :صد هزار پیامبر و صدیق و شهید

3-دید وبازدید بابرادرن مومن

   امام صادق (ع) فرمودند: عید غدیر روزی است که رسول خدا(ص) علی (ع) را بعنوان پرچم دار برای مردم برگزید  و فضیلت اورا در این روز آشکار کرد و به عنوان جانشین خود معرفی نمود و بعنوان سپاس گزاری از آن روز روزه گرفتن . نیایش کردن .طعام دادن  وبه دیدار برادران دینی رفتن از اعمال آن است.

 

                نتیجه گیری

در روز غدیر یک حادثه تاریخی رخ داد و بنا بر اقرار بسیار ی از مورخین و روات  احادیث .پیامبرگرامی اسلام در این روز حضرت علی (ع) را به امر خداوند به جانشینی خود تعین نمود .این حادثه بزرک در سر زمین غدیر ودر راه باز گشت از حج الوداع ودر حضور 124 هزار  حاجی که از نقاط مختلف عالم برای انجام مراسم حج آمده بودند این موضوع را اعلا ن نمود تا برای مسلمانان کاملا  آشکار شود که خلیفه بعد از او علی(ع) است .آن حضرت تا کید نمود که حاضرین این مسئله را به مسلمانان دیگر نیز برسانند و برای  غائبین نیز باز گو نمایند.

به میمنت برگزیده شدن علی(ع) به عنوان وصی و جانشین پیامبر  (ص) روز غدیر از اعیاد بزرگ اسلامی بشمار می رود  وروایات زیادی در باره ی عظمت این روز از معصومین (ع)

نقل شده است  و اعمال فراوانی برای آن  ذکر شده  که آن جمله روزه گرفتن . افطاری دادن  و دیدو باز دید با برادران مو من از اعمال آن روز بزرگ بشمار می رود

                                                     

                                             تهیه و تنظیم : عبدالوا حد وحیدی

 

  پا نوشت ها

1 – قرآن مجید .سوره مائده آیه 167

2 – محدث قمی .منتهی الامال .ص 141 – جعفر سبحانی .فروغ ولایت ص 134

3 – علامه امینی الغدیر ج1 ص 35

4 – علامه امینی  الغدیر  ج1 ص 539

5 –سوره مائده. آیه 3

6-علامه امینی الغدیر ج1 ص 35

7-علامه امینی الغدیر ج1 ص 545

8علامه مجلسی بحارالانوار ج21 ص386

9-اغدیر ج1 ص36-31 بحارالانوار ج21 ص 386

10 – شهید مطهری  اما مت و رهبری

11 – امیر مومنان  مصباح المتهد ص 755

12 –امام رضا (ع) الغدیر ج 1 ص  531

13 –امام صادق (ع) بحارالانوار ج95  ص 323

14 –امام رضا (ع)  بحار الانوار ج 95 ص 323

15 – امام صادق (ع) الغدیر ج1 ص 533

16 –امام صادق (ع) بحار الانوار ج95 ص 321

17 – بحار الانوار ج1 ص 533

18 – خطیب بغدادی  تاریخ بغداد ج8 ص 290

 

          

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 9:11  توسط وحیدی  |